Горіхові сади – це мільйонні прибутки
П'ятниця, 22 квітня 2016 00:00

Горіхові сади – це мільйонні прибутки

У нашій державі під егідою Всеукраїнської громадської організації «Українська горіхова асоціація», яку очолює Володимир Пахно, починає активно розвиватися горіхова галузь. Пілотний проект по її розвитку за- початковано на Сквирщині. Ентузіастами цієї справи стали керівник ТОВ «Агро Інвест Компані» Борис Кухар та його помічник Олександр Орел. Їх підтримують районна та міська влада, частково бізнес.

У календар пам’ятних дат і подій Сквири 19 квітня можна занести як горіховий день. Бо саме тоді на її околиці заклали перший горіховий сад. І діти, і дорослі з завзяттям, гарним настроєм копали ямки, бережно ставили у них саджанці, поливали водою і засипали грунт. До акції долучилися і високопосадовці. Ось що вони розповіли нашому журналісту.

– До нас звернулися представники районної горіхової асоціації з проханням про підтримку, – говорить міський голова Валерій Скочко. – І від нас вони отримали необхідну технічну та нормативну допомогу. 19 квітня, залучивши учнівську молодь, ми заклали на околиці Сквири перший горіховий сад. У перспективі будемо його розширювати.

– Діти міських шкіл на чолі з педагогами, начальником відділу освіти Олександром Заболотним з великим бажанням вийшли на посадку горіхів, – продовжує заступник голови Сквирської райдержадміністрації Олена Іванченко. – Під лозунгом «Посади дерево – почни нове життя!».

Головний організатор цієї акції Борис Кухар задоволений: програма розвитку горіхоплідних культур на Сквирщині нарешті почала реалізовуватися. На пагорбі, який фактично не використовувався, а це біля півгектара, каже він, ми посадили волоський горіх і чорний північноамериканський. У найближчій перспективі з’явиться фундук. Він більш прибутковий, ніж волоський горіх. Але і затрати на нього більші. Для нього також прийнятні пагорби, схили. Вступає в плодоношення на 4-5 рік. На 6-й рік дає до 60 центнерів з гектара при 600 саджанцях на гектар.

Ми також заклали горіхові сади в селах Антонів, Горобівка, Кривошиїнці. Плануємо це зробити і в Пустоварівці. У перспективі хочемо поширити горіхові плантації на інші райони Київщини. Бо горіхові сади – це нові робочі місця, солідне наповнення бюджету, врешті-решт продовольча безпека країни.

Борис Кухар робить економічні підрахунки: якщо засадимо на Сквирщині мільйон саджанців, то через 10 років отримуватимемо щороку 1 мільярд гривень прибутку! Що це справа вигідна, він переконався на досвіді Жашківського району Черкаської області. За словами його жителів, вони нині виживають саме за рахунок горіхових посадок.

– Ми прагнемо стати провідним постачальником го- ріхової продукції на світові ринки? – продовжує Борис Борисович. – Прагнемо! Попит на неї і на внутрішньому і на зарубіжному ринках постійно зростає. Вже сьогодні Китай готовий купувати тисячі тонн цих цінних плодів. Заступник голови Сквирської районної організації «Громадське об’єднання горіховодів» Олександр Орел каже, що вирощування горіхоплідних культур має бути одним із пріоритетних напрямків держави. На цьому шляху є ще чимало перепон. Скажімо, можна і треба вирощувати горіхи в лісосмугах. Але землі під ними сільським громадам не належать. Тому їх треба передати в користування місцевим органам самоврядування.

Наше громадське об’єднання, продовжує пан Олександр, створило благодійний фонд, де будуть акумулюватися кошти меценатів, бізнесменів. Щоб підняти на високий рівень горіхову галузь, яка має гарні перспективи, і водночас проводити озеленення нашого краю.

 

 

Блоги